Attól a naptól kezdve amikor először tartottad a kezedben a család legújabb tagját, minden első esemény nagy ünnep. Első mosoly, első szó, első lépés. Azok akik szeretnek sokat lenni a természetben nekik még valami hátra van: az első kirándulás az erdőben. Nincsen helyes válasz arra hogy mikor, bár sokan azt mondják hogy minél előbb.
Sok energiát kivesz a szülőkből az új családtag érkezése, de a friss levegő csodákra képes. Csökkenti a stresszt és újra összehozza a családot a sok közös élmény. Ha már túráztál akkor tudod, hogyan kell felkészülni. Sok tippet fogsz majd olvasni itt:
- Általános tippek kiránduláshoz
- Túrázás csecsemővel
- Túrázás kisgyerekkel
- Túrázás iskolás gyerekkel
Túrázás, kirándulás gyerekkel

- Megfelelő körülmények: Látszólag gyermek számára tökéletes túra gyorsan rosszra fordulhat, ha az alapvető szükségletei nincsenek biztosítva. Gyerekek annyira nem rugalmasak, mint a felnőttek - még azok sem, akik általában nem sírósak. Mikor minden szükségletük kivan elégítve szinte megállíthatatlanok az ösvényen.
- Hidratáltak legyenek: a kedvenc palackja vagy ivótasakja mindig legyen hátizsákjában. Ha nagyon meleg van álljuk meg és hűtsük le a fejüket vízzel.
- Ellenőrizd a felszerelés listát: család kedvenc ételei legyenek nálad, mindaddig míg nem elég idős ahhoz, hogy saját magának pakoljon el.
- Figyeld az időjárást: gyorsan rosszra fordulhatnak a dolgok és veszélynek teheted ki a gyermekedet. Mindig legyen nálatok esőruha vagy plusz meleg kabát.
- Felfedezés: Gyerekek számára az utazás a cél nem pedig a megérkezés. Nekik még minden újdonság lesz: a fák, a sziklák, a növények, az állatok. Emlékeztesd magad mindig erre és hogy együtt éljétek át ezt a csodát.
Túrázás csecsemőkkel (0-12 hónap)

Megfelelő hordozó
Ebben az életkorban a hordozókendőt ajánljuk a baba hordozására. Ezt a hordozókendőt úgy kell kiválasztani hogy mindkét szülőnek kényelmes legyen kb. 6 hónapos korukig kell ebben vinni őket, mielőtt egy hátizsákos gyerekhordozóra váltasz.
Tippek csecsemővel való túrázáshoz:
- Szokja meg a hordozókendőt mielőtt elindultok a természetben.
- Monoton mozgásban a legtöbb gyerek elalszik. Próbáld úgy időzíteni az indulást, hogy ne zavard össze az alvási ciklusát.
- Könnyítsd meg a dolgod, először csak néhány órára menjetek. Vigyázz a hidegre, a szélre és az esőre, mert a csecsemők még nem képesek szabályozni a testhőmérsékletüket.
- Olyan napvédő sapkát használj ami elég nagy, hogy eltakarja a nyakát.
- Hogyha a baba tápszert fogyaszt akkor, ha por formájában viszed súlyt takaríthatsz meg, készítsd elő cumisüvegbe és már csak vizet kell hozzáadni.
- Legyen nálad elegendő pelenka, és szemeteszsák is.
Túrázás kisgyerekkel (1-4 év)

Most kezdődik az, hogy félig magától tud menni, félig pedig a babahordozóban. Fontos, hogy sok szünetet tartsatok így ki tudja pihenni magát és fel tudja fedezni a természet apró csodáit.
Tippek kisgyermekes túrához:
- Gyerekeknek tervezett palackok, ami például mesehősös, ösztönzik az ivást.
- Nem kell nekik külön túracipő, sima sportcipő megteszi. Csomagolj el plusz zoknit hogyha pocsolyába lépne. Fontos, hogy ne legyenek sokáig vizes cipőben.
- Gyerekek szeretik, ha van saját felszerelésük, szerezz be egy kis hátizsákot nekik, amiben mondjuk a kis kulacsát el tudja vinni.
- Mindig figyeld milyen messze van tőled, mert gyorsan tudnak fáradni és akkor neked kell visszahozni.
- Nem gond ha összepiszkolja magát, túrázás már csak ilyen. Csak akkor cseréld ki a ruháit mikor feltétlenül szükséges.
Gyermekhordozót 3-5 éves koráig használjuk. Nyugodtan maradhat a hordozóban míg el nem éri a kb. 15 kg-ot.
Túrázás iskolás gyermekkel (6-12 év)

Amikor már nyugdíjba küldtük a gyerekhordozót, akkor vált teljes tagú természetjáróvá a gyermekünk. Ilyenkor már elmondhatjuk nekik a biztonságos túrázás szabályait.
Biztonsági szabályok
- Mikor már biztonságosan tud az ösvényen haladni, akkor mindig Anya, Apa vagy a túravezető közelében kell lennie.
- Miután már néhányszor együtt túráztatok, akkor engedheted előre rövidebb szakaszokra és mond neki hogy várjon meg titeket. Ezenkívül soha ne térjen le a kijelölt turista útvonalról.
- Legyen náluk biztonsági síp, ha bármi baj van tudja jelezni felétek.
- Gyermeknek tudnia kell mit kell tenni ha elvesznek. Álljon meg és fújja meg a sípot háromszor aztán egy szünet és ez így tovább.
Tippek iskolás gyermekkel való túrázáshoz
- Válassz olyan úticélokat, amik lenyűgözik, például kilátás, várak, barlangok.
- Vegyen részt a tervezésben és az előkészítésben. Nyomvonal kiválasztásától a csomagolásig.
- Itt az idő nagyobb palackra cserélni a kis üvegét, több folyadékra lesz szüksége. A kihívás is nagyobb lesz már.
- Gyerekek gyorsan kifáradnak azért tegyél a túrába szórakoztató elemeket. Fára mászás, madárles, éneklés. Geocaching nagyszerű lehetőség erre. Igazi kincskeresést lehet egy túrából faragni.
- Hozzátok el az egyik barátját - így biztosan nem fog unatkozni túra közben. Kevesebb lesz a panaszkodás is.
- Tanítsd meg korán a gyermekednek a állatnyomokat.
- Tanítsd meg a térkép olvasást és idősebb korára vegyél neki saját térképet is.
Még több infó:
Kérdésed van, írd meg kommentben.